Penicilin

                                                       
Penicilin je antibiotický lék, který se řadí do skupiny beta - laktamových antibiotik (to jsou antibiotika, která hubí bakterie tím, že zabránějí tvorby jejich buněčné stěny). Jeho jméno dostalo název podle podle plísně Štetičkovce, lat. Penicillium.

                                                       Chemický vzorec


Penicilin jako lék působí pouze na bakteriální onemocnění, které, jak už název napovídá, způsobují bakterie. Bakterie jsou prokarytní organismy, které se vyskytují ve všech prostředích. Množí se dělením tak, že nově vzniklé bakterie jsou totožné s bakterií mateřskou, tzv. klony. Bakteriím před jejich množením může zabránit pouze antibiotický lék.

Antibiotika jsou léky, které ničí mikroorganismy nebo pouze tlumí jejich tvorbu a následný růst. Působí především proti bakteriálnímu onemocnění, ale také se někdy stává, že lidé nebo samotní lékaři je použijí proti onemocněním virovým a tím může dojít i k následnému zhoršení zdravotního stavu.

Chemické vlastnosti Penicilinu
Penicilin je bicyklická organická kyselina, která je mírně rozpustná ve vodě. Lépe se rozpouští v organických rozpouštědlech nebo v ethanolu. Molekula Penicilinu se skládá ze dvou spojených aminokyselin, cysteinu a valinu.Penicilin léčí i ohrožuje

I když Penicilin léčí plno nemocí i tak se najdou věci, o kterých je při léčbě antibiotiky dobré vědět.
Na co si dát pozor??

Vždy dodržovat lékařský předpis
I když se cítíme lépe a myslíme si, že už jsme zdraví, tak nikdy bychom neměli přestat brát léky, které nám lékař předepsal, protože antibiotika by se měli vždy dobrat! Kdybychom je nedobrali, tak hrozí neúplné zničení bakterií a jejich odolnost by tak vzrostla. Tyto odolné bakterie se mohou rychle i nebezpečně šířit a to i na jiné lidi.
K možnému vysazení antibiotik může dojít pouze za souhlasu lékaře, který buď objeví vedlejší účinky těchto léků nebo zjistí, že léčba antibiotiky je zbytečná, a proto nebudou mít na nemoc takový efekt.

Antikoncepce
Užíváním antibiotik dochází ke snížení jejím účinkům a může dojít k nechtěnému oplodnění.

Také slunce může ohrozit
Jelikož antibiotika zvyšují citlivost pokožky, čímž se snižuje její přirozená odolnost proti slunečnímu záření. I krátký pochyb na slunci může vyvolat alergickou reakci nebo spálení či nevolnost. Ovšem každý člověk je jiný, a tak i reakce jsou individuální.

Pozor na alkohol
Po celou dobu léčby antibiotiky bychom jsme se měli vyhnout alkoholu, protože můžou ovlivnit jeho účinky a to i několikanásobně. Jednak má tato kombinace špatný dopad na játra, tak také může dojít ke ztrátě sebekontroly nebo se mohou objevit různé vedlejší účinky v podobě vyrážek.

Antibiotika na chřipku ne!
Jedna z největších chyb, které se můžeme dopustit, je ta, že použijeme antibiotika na léčení chřipky. To ale přece nelze, protože antibiotika působí na bakteriální onemocnění a v tomto případě se ale jedná o onemocnění virové. Proto je léčba úplně zbytečná.

Příliš časté užívání antibiotik vede k oslabení imunity 
Antibiotika nelikvidují pouze mikroorganismy, které nám škodí, ale i ty, které nám prospívají. A to právě škodí našemu trávicímu traktu, protože snížují rovnováhu střevní mikroflóry. Spousta lidí pak trpí dysmikrobií, poruchou vyvolanou špatným složením bakterií ve střevech. K zlepšení se právě doporučují probiotika.


Co to jsou probiotika?

Už jsem se tady zmínila, co to jsou antibiotika, ale teď se nám tu objevili probiotika.

Probiotika jsou živé organismy, které mají příznivě zlepšit stav naší střevní mikroflóry. Kromě toho zvyšují odolnost proti průjmovým onemocněním a také se podílejí na posílení obranyschopnosti celého organizmu. Někdy jsou přidávána i do různých potravin jako např. jogurt, kefírová mléka nebo různé plísňové sýry.

Příklady některých výrobků obsahující probiotika


Žádné komentáře:

Okomentovat